Kaymakamlık
Yazı İşleri Md.
Cum. Bş.Savcılığı
Adliye Yazı İşleri Md.
Belediye Başkanlığı
Ptt Müdürlüğü
Vergi Dairesi
Mal Müdürlüğü
Müftülük
Noter


Emniyet Müdürlüğü
Polis İmdat
Jandarma Kom.
Askerlik Şubesi
Çarşı Karakolu
Bağlar Karakolu

Devlet Hastanesi
1 Nolu Sağlık Ocağı
2 Nolu Sağlık Ocağı
3 Nolu Salık Ocağı


Belediye İtfaiye
Yangın İhbar
Tek İşletme Md.
Alo Trafik


712 11 80
712 6 288
712 11 72
712 11 71
712 41 14
712 87 93
712 12 06
712 11 75
712 11 96
712 61 57


712 12 22
155
156
712 11 98
712 12 23
712 12 34

712 11 87
712 11 94
712 28 52
725 35 23


712 12 52
110
712 12 44
154

 
Mozilla Firefox kullanın.Resimler için.
                    Girişi
Hakkımızda ....
Safranbolu Son Söz İnternet Haberciliği
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İçerik İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
KATEGORİLER
HABER ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
ULUSAL GAZETELER
EDİTÖR
ONLINE RADYO
ÖNEMLİ LİNKLER
Karabükte Hava Durumu
SAFRANBOLU'DA ÖNEMLİ TELEFONLAR
 
www.safranboludasonsoz.com
 
 
KÖŞE YAZARLARIMIZ
 
 
Merhum Av.Hulusi Yazıcıoğlu ile Nostalji
Necati
Keskin
Sizlerle
 
Tasarım&Programlama&Hosting
Kural Bilgisayar Web Hizmetleri
Atatürk Mh.Kirişci Sk.No:5/B Safranbolu
0 370 712 30 86
www.kuralbilgisayar.com

 
Atılay Ulucan Sizlerle
SU GİBİ AZİZ OL

                               SU GİBİ AZİZ OL

        Ülkemizin genelinde köylerde ve bazı kasabaların her mahallesinde mescit ve cami yanında yöre halkının buluşma noktası olarak bizlerde büyük anılar bırakan halende var olan ama etkinlikleri eskiye göre kaybeden “Köy Odaları” bulunurdu.

        Köklü bir tarihe sahip olmakla beraber geleneklerine, örf ve âdetleri ile geçmişlerine de saygı duyan ve hassasiyet gösteren onurlu bir milletin evlatlarıyız,  Köy odaları Anadolu halkının ihtiyaçlarına binaen, sadece köyde yaşayan, yaşlı,  genç ve çocukların  buluşma noktası olarak değil, halkına yörenin gelenek ve göreneklerini,  halkın eğlence, düğün dernek ve köyün geleceği konusundaki toplantılarını, ayrıca muhtaç olanın ihtiyaçlarını giderme veya gençlere ve çocuklara yönelik ahlak derslerinin öğretildiği, bazı yörelerde de halen de  yaşatıldığı sosyal yapılardı.     

        Buna mukabil köy dışından gelen yabancıların, misafirperverlik geleneğinde ve göreneğinde var olan köy odalarına yolu düşen bir misafirin aç kalacağı endişesi taşımadığı dinlenme, ağırlama  mekanıdır köy odaları.  

        Köy odaları derken, hatıralarıma hep çocukluğumuzda  geçen o  yıllar gelir, çünkü uzun kış günlerinde  bizlerin tek buluşma noktasıdır orası. Tabi bizim kadar yaşlı amcaların da birbirleriyle görüştükleri, komşularıyla muhabbet ettikleri yerlerdi o mekanlar..

        Köy odaları her kapıdan girenin kendisinin istediği yere oturacağı yerler olmayıp  baş köşeden itibaren yaş sırasına göre oturacağı edep, erkan ve ahlak yuvasıydı. Bizler ve yaşıtlarımız odaya geldiğimizde, hep büyüklerin yaşlı amcaların  arkalarında sesimiz fazla duyulmamasına özen göstererek yani fısır fısır konuşarak vakit geçirirdik. Bazen de farkında olmadan ses tonumuz ayarı bozulduğunda, Çocuklar ‘sessiz olun” diye arada sırada büyüklerimizden bizi ikaz ederlerdi, ama biz öyle kötü sözlerini içten söylemediklerini bilirdik.

       Arada yaşlı amcalarımızdan birisi odanın hemen yanı  başında duran abdestlik için doldurulan sulardan su istediğinde şimdiki nesil gibi  kime söyledi diye  birimizin yüzüne bakmadan hepimiz birden bu  su maşrapasını  almaya koşar ve amcamıza suyunu içirirdik.

       Hele Çanakkale gazisi Kamil Gök amcamız ve yaşlı o mübarekler de suyu içtikten sonra “Ooohhh!.. suyun çok tatlıymış, içerisine şeker mi attın” ve arkasında  “Su gibi aziz ol” derlerdi, Bizlerde o yaşlı amcalara su vermenin zevkini hazzını yaşardık..

       Hep eski anılardan yazıyoruz, mutlaka anıları yazarken de hep laf lafı açıyor, işin içine su konusu olunca konudan konuya geçiyorsunuz demeyin, yine hatırladığım bir anımı nakletmek istiyorum.

       Evet olay belki 60 - 65 yıl önce oldu ama olay yanımda olduğundan bu günkü gibi hatırlıyorum.

       İsmini vermeyeceğim Korgun’lu bir hacı amcamız  2. Defa haç ziyaretini gitmiş ve 3 üncü seferine de hazırlık yaparken, o yıllarda her halde muhtarın iznimi gerekiyordu, veya bazı evrakları muhtara onaylatmak gerekiyormuş her ne ise, Hacı amcamız İğdeli mahallesinden yani aynı mahallede sayılırız, Rahmetli babamda o yıllarda Ören başı mahallesi ile İğdeli Mahallesi ile birleştirilerek Uludağ mahallesi olarak mahalle muhtarı, bakkal olan babama gelerek evrakları önüne serdi, “Osman Efendi Allah nasip ederse 3. Defa Hacıya gitmek istiyorum, bu evrakları da muhtar olarak onaylayıp imzalaman gerekiyormuş” dedi. babam hacı amcamın yüzüne bakarak dedi ki; “Hacım Allah kabul etsin, iki defa haç yolculuğu yaptın, üçüncü defa bu yola girmişsin tamam, tamam da, sizde biliyorsunuz ki  bu yolculuğa başlayanların  belirli şartları var. Sana bir önerim var, ister kabul et, istersen sözlerimi dikkate alma ve hiç duymamış ol.  Bak bu mahallemizde  fakirlikten çocukları hasta olanlar var, durumu iyi olmadığından okula gönderemeyen aileler var, veya git okula çocukların durumlarına bir bak. Müdürleriyle öğretmenleriyle bir görüş. Yahut bu millet sıcakta ovaya giderken veya gelirken çatal yola gelince mezarlığın yanında dinlenmeye geçiyor, Hem mezarlıklar için hem de dinlenen insanların bir yudum suya ihtiyaçlarını gidermen için  gel bu yıl hac yolculuğunu ertele oraya bir çeşme yap. Hiç olmazsa yıllarca gelen geçenlerin sana Allah razı olsun diye duaları nasip olsun” dedi..

       Hacımız hiçbir şey demeden babamın yanından ayrıldı.  iki gün sonra babamın yanına tekrar gelerek “Tamam Osman ağa,  okula gittim, öğretmenlerle görüştüm, gerekli yardımları da yaptım, bu haç yolculuğu için biriktirdiğim paramla da ‘çatal yola’ bir çeşme yapacağım” dedi.

       Gerçekten hacımız sözünde durdu oraya kadar kanal açtırıp su getirerek çok güzel çeşme yaptırdı. O çeşme 25-30 yıl  veya daha fazla  kullanıldı, daha sonra çeşme mezarlık duvarlarının yapılması ve  Organize Sanayiinin yol genişletme çalışmaları neticesinde çeşme suyu tahminim Belediye tarafından mezarlık içerisine alındı.

        Yazımdan anlayanlar anladı da yine de diyeceğim şu,  Ölüm faniliğin sonu ve sonsuz hayatın başlangıcıdır. Ne ölen yok olur ne de onu hatırası unutulur. Yıllarca gelen ve giden yolcunun , kurdun kuşun duasına mazhar oldu, duasını almaya da devam ediyor.  Hacıma Allah rahmetiyle muamele eylesin, mekanı cennet olur inşallah. Ruhu şad olsun.

        Ancak; Haç görevini ifa eden tüm hacılar, sadece Kabe'yi  görme üzerine seyahat etmelerinden ziyade hacı olma şartlarını yerine getirmeleri için, acaba  Korgun'lu hacı gibi etrafını  görüp gözetmeleri  gerekmez mi.

       Su; temizliğin, duruluğun ve güzelliğin ifadesidir.

        Bulunduğun yerin temiz olmasını sağlayan, canlıların hayat bulduğu yaratıcının verdiği nimettir su..

       Tüm canlılarda dünyanın en güzel gıdası ve  en güzel içeceğidir su..

       Köy odasında, su verdiğimiz Çanakkale gazisi Kamil amcamız ve diğer yaşlı amcalarımızın “Su gibi aziz ol” duasına mazhar olmak ne büyük mana ve ne güzel bir dua, Allah onları da bol rahmetiyle mükafatlandırsın, mekanları cennettir inşallah,

      Susuzluktan yüreği yananların su vermek, bize rabbimin verdiği en büyük nimettir….

       Eskiyi yâd etmekte ne kadar haklıyız diye düşünürüm zaman zaman

       Köy odalarının geçmiş yıllardaki hizmetinden ve hatıralarından başladık, biz insanlara verilen en büyük nimet su ile bitirdik.

    

      Sağlıklı ve huzurlu günlerle tekrar görüşmek dileğiyle, su gibi aziz olun.

      Hoşça kalın….

 

                                                     Necati KESKİN

                                                     01.Mart.2024

0 Yorum
sonsoz 03 03 2024 tarihinde ekledi.
MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZ
MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZ

                                           

Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 01 02 2024 tarihinde ekledi.
YILBAŞI KUTLAMALARI
YIBAŞI KUTLAMALARI
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 01 02 2024 tarihinde ekledi.
ZOR YILLAR -2-
ZOR YILLAR -2-
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 14 11 2023 tarihinde ekledi.
ZOR YILLAR
ZOR YILLAR -1- 
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 14 11 2023 tarihinde ekledi.
GEÇMİŞ YILLARIMIZDAN-1-Kara Buğday Unu
GEÇMİŞ YILLARIMIZDAN -1- Kara Buğday Unu
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 30 09 2023 tarihinde ekledi.
DİN VE AHLAK ÇELİŞKİSİ
DİN VE AHLAK ÇELİŞKİSİ
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 02 08 2023 tarihinde ekledi.
Content Management Powered by CuteNews
Safranbolu Son Söz
İnternet Haberciliği